niedziela, 12 lipca 2015

Wyciągnij właściciela z fotela!

Moi drodzy, jest taka akcja!

Wyciągnij właściciela z fotela!
Zapraszam do brania udziału.

Celem akcji jest propagowanie aktywnego życia z psem. Nie ważne czy trenujesz psi sport profesjonalnie czy totalnie amatorsko czy to jest OBI, IPO, Agillity, Frisbee czy tylko chodzisz na długie spacery, bawisz się z psem i  trenujesz sztuczki. Cokolwiek robisz, weź udział w tym wydarzeniu. 


A my co robimy?
No cóż, nic specjalnego. Chodzimy na spacery, czasami ćwiczymy posłuszeństwo, aportujemy piłki, sztuczkujemy. Mieliśmy małe incydenty z bieganiem przy rowerze czy bieganie z psem, ale moje lenistwo i mała motywacja wzięła górę. Ooo jeszcze czasem sobie tropimy. Byliśmy na różnych szkoleniach z różnym skutkiem.
Najważniejsze, że nie siedzimy ciągle bezczynnie w fotelu przed telewizorem, tudzież komputerem. Choć jest wiele spraw, które zmieniłabym i mam nadzieję to w końcu osiągnąć.

Czy kogoś zmotywowaliśmy?
Nie wiem. Pewnie nie. 
Jednak ważne jest to, że zaczęto na nas zwracać uwagę.
Ludzie idąc koło nas nie uciekają na boki, bo te psy "znają i one nie gryzą". Bawiąc się z moimi psami wzbudzamy sensację. Rodzice dzieciom pokazują nas i tłumaczą, aby do piesków nie podchodzić i mówią: zobacz jakie ładne. Niby nic, ale człowiekowi robi się ciepło na duszy. Kiedyś widziałam kilkakrotnie, że ludzie stają i patrzą. Czasem pytają się o to czym karmić, żeby tak dobrze psy wyglądały. Czy jakieś rady odnośnie zachowania. Często po prostu opowiadają o swoich psach. Jest to bardzo miłe, że ktoś chce się czegoś dowiedzieć.
To jak spędzamy czas jest dla nas, dla mnie i psów i tylko to się liczy. Nie narzekamy tylko działamy. Czy mi się chce? nie zawsze. Mam czasem lenia, brak czasu czy się źle czuję. Czasem odpuszczam spacer, jeden czy więcej. Bywa, że pies z kojca w dzień nie jest wypuszczony. Są momenty, gdzie psy są wypuszczane i mają sobie same pobiegać i nic innego nie robią. Baa zdarza się, że pies ma gorszy dzień i jemu też odpuszczam. Ale z drugiej strony są dni, gdzie większość czasu jestem na dworze, spacer, aportowanie, uczenie się, gdzieś wybywamy. Da się? da, tylko trzeba chcieć i zdawać sobie sprawę z posiadania psa.

Choć zawsze znajdzie się ktoś, komuś coś się nie podoba. Bo to taka rasa, bo to pies, bo... różne inne powody. Nie zmienimy podejścia wszystkich ludzi do psów, ale może choć trochę ich uświadomimy. Pies nie jest po to, aby całe życie spędzić w kojcu czy na podwórku. On wymaga spacerów, ruchu i myślenia, aby być w pełni szczęśliwy. I nie, najlepsza karma, smaczki, różne psie gadżety nie uszczęśliwią psa tak jak możliwość wykazania się.

Szczęśliwy pies to pies zmęczony fizycznie i psychicznie! 
Powtarzam to jak mantrę na blogu, ale wiele psów sprawia problemy właścicielom, wiele jest oddawanych do schroniska, bo ktoś sobie z psem nie radzi. Bardzo boli mnie to jak traktowane są Owczarki Niemieckie, czyli psy przeznaczone do pracy i współpracy z przewodnikiem. Jaka jest mentalność ludzi, biorących takie psy.  A już kompletnie nie rozumiem kupowania dwóch owczarków, aby miały siebie i mogły same się wybiegać. 
Jednak plotki głoszą, że ludzie nie biorą psów, bo nie mają tyle czasu i chęci co ja, aby poświęcić się psu. Czyli coś się dzieje! Pamiętajmy, że pies to dobro luksusowe, a nie konieczność.
 

9 komentarzy:

 1. Fajnie, gdyby ludzie w końcu zrozumieli, że NIE MUSZĄ mieć psa. A pies to nie tylko obowiązek wyjścia na siku, a trzeba o niego zadbać pod każdym względem... A przecież nie ma lepszego motywatora do ruchu na świeżym powietrzu niż znudzone spojrzenie z legowiska ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie!
   Z legowiska to pół biedny, mój stęka, na kolana włazi, prosi i jest nie do zniesienia ^^

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, zgadzam się z tb w 100% ! :)

  Pozdrawiamy
  http://plutoifigaro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja myślę że dłuugo jeszcze potrwa aż ludzie zaczną odpowiednio do psiaków podchodzić :)
  A co do lenistwa - jestem takim leniwcem jak Ty ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przecież godne życie im się należy... :(
   Hihihi już mi raźniej :)

   Usuń
  2. Zawsze dobrze być leniwym we dwoje :D Psiakom się należy jak najlepsze życie i my właściciele powinniśmy im je zapewnić , nie rozumiem ludzi którzy biorą psa tylko po to by przywiązać go później do budy ...

   Usuń
 5. Mentalność ludzi ojj raczej nie będzie tak kolorowo i trochę to potrwa zanim następne pokolenia trochę zmądrzeją, i tak wydaje mi się że nie do końca :(
  Co do spacerów, mówisz że ludzi przed tobą uciekali? To jak chodziłaś z 1,2 czy 3? :) U mnie tak było jak szłam z 2, teraz już tak nie odskakują bo z Luną na spacery wychodzić nie mogę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal zwiewają, Ci co nas nie znają... aż z 1 owczarem :D Przy dwóch to już konkretne przerażenie jest. I już nie wiem czy lepiej, aby szły na luźnej smyczy czy lepiej je przytrzymywać.
   Choć z drugiej strony ojciec potrafił wpakować dziecko prosto na psa, a sam go ominął. Także ludzki umysł jest niepojęty :D

   A czemu nie możesz z nią wychodzić? problem z łapkami?

   Usuń